Jonte Hedström är våran kung!
President Hedström!
Tack, Jonte! Tusen tack!
Utan dej hade vi torskat mot Linköping igår.
Vi har ett gäng krigare, men även då liraren Jonte Hedström.
Målskytten, passningsgeniet och den STORA skillnaden idag mellan vinst och förlust.
För ingen vågar väl protestera att Jonte var den som vände det hela från 2-3 till seger 5-3!
När allt såg ut att ticka iväg mot ännu en hedersam förlust och ett trendbrott för Linköping, ja, då steg han fram. Och på vilket sätt Jonte gjorde det.
Jag hade min sura textvinkel klar, då det såg allt mörkare ut i sista perioden – sekunderna tickade iväg, blev minuter. Jonte var planens bäste spelare, men lite för ensam att hålla en hög nivå. Jonte hade farten, känslan i dragningarna, mottagningarna var mjuka som en kattunge, passningarna till sina medspelare satt på bladet – men då hockey fortfarande är ett lagspel blev det mest bra chanser - inga mål.

Bäst på isen - Jonte Hedström!
Jag fick känslan att Jonte nog tänkte: ”äh, va faan, jag får nog fixa detta själv om det ska bli några poäng” – för inbrytningen framför Norrena var hockeygodis – kvitterat till 3-3 och känslan av äntligen medvind, svepte in över isen.
Jonte fick förstås fortsatt förtroende och ledningsmålet 4-3 var nästan en kopia av kvitteringen, ny inbrytning från samma vinkel och den här gången hade Linköpings backar nog gett sig faan på att Jonte inte skulle få göra ett mål till – vilket bäddade för öppet mål där Hagos bara hade att stöta in pucken i tom bur.
5-3 i tom bur kom sen av bara farten, så underbart skönt med Pelle Hallin fri från offensiva blå och det gick ju bara inte att missa – och en en riktigt smaskig Fredagsmysseger – hur rättvis som helst dessutom!
Jonte var skillnaden idag. Han fick dessutom fart på Timo Pärssinen, och Hagos kompletterade på ett bra sätt. Trion visade dessutom upp ett powerplay som vi inte sett på mycket länge – tack vare Jonte. De har bättre fart på pucken, mera rörelse och fler spelare som hotar. Borta är det statiska spel vi hade med Hirschovits förra säsongen och med Vampola tidigare i år.
Även våra backar skötte sig riktigt bra idag, främst defensivt. Motin stabil och spelade enkelt med puck, Robinson gjorde nog sin bästa match på ett bra tag. Tråkigt med Hedin – ryktas om en muskelskada – är skadan av karaktären långtids har nog han gjort sin sista match i Timråtröjan, detta då avtalet går ut nu i december.
Jo, vi vann idag. Men lite kritik måste jag ändå få ge, konstruktiv sådan. Vi har ju några spelare som har en väldigt dalande form.
Matt Murley. Tänk om du kunde lira lika bra som du snackar. Klen skridskoåkning och alltid en bit från puck och situationer vilket ger ett svagt spel såväl med som utan puck. Och passningen in i banan längs offensiva blå som bäddade för Linköpings 3-2 mål, den får bara inte komma. Lägg pucken på djupet!

Sälj Pikkarainen, och frigör pengar till nån som gör nytta!
Ilkka Pikkarainen. Vad är det med dej? Hur kan du bara ta en så idiotisk utvisning, vad tänkte du med där? För att strö ännu mera salt i såret blev det förstås mål oxå. Det var väl det sista du gjorde den här matchen, sen bänkad till förmån för en juniorpalt i Max Friberg – hur känns det?
Knyter du näven och ger dej faan på att du ska spela nästa match, och då skärpa till dej, eller tänker du fortsätta att visa upp en dålig attityd? Då finns det bara en utväg i mina ögon – sälj 63:an!
Luleå på tisdag, bortais. Vi kan åka dit utan press. Spela grishockey och vinna med uddamålet – helt okey för min del. Men vi måste börja följa upp bra insatser men ännu en och ytterligare en till. Nån ströseger här och där lyfter inte oss, vi måste hitta en vinnande trend.
Tänk om vi kunde klona Jonte! Två i varje femma, en framspelare och en målskytt – då blir det slutspel!
Vaddå, drömma får man väl!
* * *
Håller Linköping på att bli ett förra säsongens Frölunda? Ja, vi är ju en bit på väg, tre av tre segrar nu mot säsongens favorit till SM-tecknet. Ta och titta på dessa matcher vad vi gjort bra och ta med oss detta även i de andra matcherna. Ett litet tips bara…
* * *

En sedel som tillsammans med många fler, kan betyda mycket för Timrå IK:s elitserieexistens!
Jag har gjort det!
Min kompis Håkke har gjort det!
Dax för dej att göra det nu.
In med en femhundring till Timrå IK – 250 800 kronor i skrivande stund.
Vi behöver en bra back – och Du kan hjälpa till att fixa en sådan!
Publicerat lördag, 26 november, 2011, 00:36, av Uffe C




Jäkligt skön seger! Trots problem i uppspelsfasen så gick det ju vägen..
Reflekterade över en annan sak under matchen. Väldigt ofta när vi ska byta så dumpar vi bara puck och sen åker och byter, med andra ord ger bort pucken till linköping för att byta. Måste vara bättre att hålla pucken inom laget och slippa börja bytet med att försvara bara för att man gett bort pucken.
Självklart är en femhundring skickad :)
Jonte kung helt klart å picken en barnslig fjortis!!
In med en femhundring så vi kan få in något nytt!
Kan Brnäs fixa ståla så kan väl vi!
Visa hjärta!!
Hare gott
Bengt
Bremberg då? Var det annan än jag som såg hans kroppspråk när han skulle till båset och byta? Ingen positiv energi och smäller igen båsdörren så att det hördes över hela Eon. Ute på plan var han helt osynlig…
En känslospelare som inte kan göra skitgörat ute på plan.