Corso! Det ena ger det andra!
Danny, Danny, Danny!
Vad ska man säga???
Ja, jag är övertygad om att spelare med ”attityd” är svåra att tygla!
Jag är lika övertygad om att det är oerhört svårt att hitta ”attitydspelare” som är fromma som lamm och utan knot sitter stilla på sin plats i båten. Jonte Hedström var en sanslös citatmaskin när han låg på topp. Vi minns hans klassiker såsom ”Vi pissade på dom”, ”Marcus! Din jävla fitta” och ”Jag satt och sket hela natten”
Per Ledin är lika känd för sitt ”tattare” och ”Tjockis” som slank ur honom när ”Råttet var mågat”
Listan kan göras lång på spelarcitat som visar att spelare med attityd på isen också visar den utanför isen.
Bra eller anus?
Ja det beror på hur man väljer att hantera det…
Tror jag!
Jag måste erkänna att jag är kluven till Danny Cosrso!
Å ena sidan är han en briljant forward som skapar farligheter och är a pain in the ass för motståndsarna. Ett orosmoment, i stort sett, så fort han kliver på isen.
Å andra sidan så göder han domedagsjournalisterna med uttalanden och händelser som gör att Wenneholm får en tesked vått i kallingarna!
Så hur hanterar man en sån som Corso?
Jag gillar spelare som åker omkring och ser lite förbannade ut matchen igenom.
Grejen med Corso är, tror jag, är att han inte bara ser förbannad ut. Han ÄR förbannad!
Är det då realistiskt att tro att en sån spelare ska vara from som ett lamm i båset, inför kameran, tillsammans med en reporter?
Det beror ju helt på vilken typ av människa vi har att göra med.
Hur ska fortsättningen på kapitlet Corso se ut?
Mmmm! (Kliar mig i huvudet)
Antingen är han en snarstucken typ som efter Perras interna utvisning kommer att sätta sig på tvären mot allsköns tränarbeslut bara för att… Då har vi nått sandlådeenivå!
Då kommer Perra att placera Corso i fysboxen. Corso blir kränkt och lämnar laget på sikt.
Wennerholm & CO ser helst det scenariot och kommer att göra allt för att lyfta fram det!
Men!
Jag hoppas och tror att Daniel Corso och Perra Johnsson är så pass luttrade och jordnära att dom får ut något positivt ur händelsen.
Att Perra tar ett seriöst snack med Danny över en kanna blaskigt kanadakaffe.
Att Danny, som inte är någon barnunge, känner sig själv så pass väl att han är medveten om att han ibland passerar en och annan gräns samtidigt som han inte blir stött av att någon utomstående sätter ner foten och visar vart gränsen går!
Det kan ju rimligtvis inte vara första gången i sin karriär som Daniel Corso har gått för långt.
Om man tänker på Pikkarainens kommentar efter tacklingen mot Mäntymaa: ”Det är det här spelet som har tagit mig dit jag är och jag måste spela så”
Corso är ju Corso just därför att han är så jäkla emotionell och blir så där förbannad.
Han är ju en fröjd att ha på isen när han kanaliserar sitt jävlaranamma i ishockeyspelande.
Att ha kvar en Corso som ska gå i ledband och inte få använda sin ilska är ju värdelöst!
Ungefär som alkoholfritt brännvin, lika spännande som Johnossi utan gitarr!
Det finns faktiskt en hel del som talar för att jag får rätt och kvällspressen får fel i denna följetong!
Perra Johnsson har rykte om sig att vara en utpräglad teambuilder!

Perra, en klok man!
Alla som haft med honom att göra säger att han har en fantastisk förmåga att få ut det bästa ur människor.
Perra vet också att Corso måste få vara förbannad för att vara bra.
Kan Perra få Corso att coola ner när ilskan börjar tendera att bli frustration!
Ja då kan vi nog räkna med fler attitydmål från den gode Danny!
Flera uttalanden av Daniel Corso ger en hint om att han faktiskt har en del självinsikt. Att han vet att han är en besvärlig och svårtyglad jävel.
Han tyckte så sent som efter HV- matchen att Perra inte skulle vara rädd att bänka spelare och tog sig själv som exempel.
I hans uttalande om att han vill spela mer så säger han att han ska ta ett snack med Perra som han anser vara en ”klok kille som det går att snacka med”
Förra säsongen sa han, efter en plattmatch, att han inte fattade varför han for omkring och tacklade… ”Helt huvudlöst! Jag kan inte spela det spelet”
Jag tror, säger TROR, att Corso har en ganska god självinsikt. Det finns en hel del som tyder på det!
Så här kommer det att se ut i hockeylagen oavsett om Corso finns med i truppen eller inte!
Sportchefer och tränare vill ha spelare som kan tillföra attityd, sisu, stake, tyngd.. kalla det vad du vill, och då kommer det med jämna mellanrum att dyka upp såna som är lika kaxiga utanför isen, i båset och i media som dom är betalda för att vara på isen.

Mandy, en teddybjörn med attityd!
Det finns spelare som kan dra gränsen.
Min absoluta favorit genom tiderna i Timrå (Förlåt Zäta) är Kent Manderville.
En riktigt jobbig jävel på isen. En Bulldozer som Tacklade hårt, retade motståndare och kunde utföra stordåd när ilskan kom och sinnet rann till. Men from som ett lamm i båset och utanför isen.
Men vissa människor grejar det helt enkelt inte.
Jag tänker på Per Fosshaug som menar att utan ADHD skulle han aldrig ha blivit en av världens bästa bandyspelare!
Då är det upp till teamledaren att försöka hantera detta och kanalisera ut alla känslorna i de sportsliga gärningarna i stället!
Publicerat söndag, 5 december, 2010, 15:57, av janken





Janken: Jag väntar på hockeydynamitpinnen… :D
Jajajajaaaaa Urban!!!!
Trampa på mig du bara!
Men jag hävdar fortfarande att han är en briljant hockeyspelare!
Jag kanske ska ta ena pinnen själv!?!?!
adhd skulle faktiskt kunna förklara daniels taskiga uppträdande.. gång på gång.. något är det iaf som inte är som det ska där…
skit i corso ta hit sonnenbergaren han är cool och är bättre än corso både spelarmässigt och sen är han mänsklig både i båset och bland fansen.
Tycker att ”Perra” var väldigt opsykologisk på det sätt han agerade mot Corso. Han kunde bänkat honom, istället för att skicka honom av isen som han gjorde. Men han kanske ville ha uppmärksamhet.
Håller med Tommy N. Jag har sett på hockey under ca 50 år men aldrig sett en tränare skicka en spelare av isen på det här sättet. Hoppas det inte är rätt det som står i tidningarna att Perra inte har pratat med Danne! I så fall är det för dåligt!
Farmor Anka:
Hmmm!
Är det så så hoppades och trodde jag fel i min krönika ovan.
Min spekulation kring fortsättningen bygger ju just på tvåvägskommunikation!
Kommunikationen slutade tydligen med att Corso fick sparken! Frågan är vem som vinner på detta??
Det är corso och perras fel att vi förlorade på straffar idag